Şubat 24, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Domates hakkında bilmediklerimiz

Domates hakkında bilmediklerimiz

Domates hakkında bilmediklerimiz

Çeşit çeşit yemeklerini yaptığımız ,salatalarda kullandığımız domates yüksek miktarda antioksidant içermekle en faydalı sebzelerden biri sayılır.Domates sağlığa oldukca faydalıdır.Sebzeye kırmızı rengini veren ‘likopen’ bileşeni mevcuttur.Sadece bu değil.Aynı zamanda domates C vitamini,E vitamini ile zengindir ve kalp ve damar sağlığını korumakla,kemiklere destek vermekle,kanseri önlemekle tüm insanlara en çok önerilen gıdalar arasında yer almaktadır.

Domatesin faydaları

Domatesin bir çok hastalıklara faydaları var.Düzenli bir şekilde tüketilen domates bir çok hastalıkları önleyebilir güce sahiptir.

  • Kalp ve damar hastalıkları:Domateste bulunan lekopen bileşeni,kalp ve damar için önemli olan antioksidant desteğini sağlar.C ve E vitaminleri ile kalp ve damar hastalılara neden olan serbest radikallere karşı hücreleri korur.Kolesterol düşürücü özelliğe sahiptir.Kolesterol yüksekliği parçacıkların damarların çeperlerine birikerek tıkanıklığa neden olur.Domates kullanılması bu gibi durumları önler.
  • Kemik sağlığı:Yapılan bilimsel araştırmalarına göre domates kemil sağlığına  iyi gelir.Menopoz sonrası dönemde olan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalara göre domates beslenme listesinden çıkarılamıştır ve sonuçta bu kadınlarda ‘oksidadif stresi’ artdığını ve de kemiklerde olumsuz değişimlere neden olduğu belirlenmiştir.
  • Kanser hastalığına karşı yardımcı doğal tedavi yöntemidir.Bu özellikle erkeklerde prostat kanseri riskini düşürür.Yapılan diğer araştırmalara göre ise domates akciğer kanserine karşı da etkili olabileceği gösteriliyor.

Domatesin başka faydaları:

  • Mineral ve vitamin ile bol olduğundan vücudumuz için gerekli olan C,A,E,K,B1,B2,B3,B5,B6 vitaminlerini ,potasyum,magnezyum,demir ve fosfor gibi mineralleri içerimektedir.
  • Zayıflamaya yardımcı olur.Kalori kontrolü yapan kişiler vücudun vitamin ve mineral eksikliği yaşamaması için domates suyu içebilirler.Taze domates suyu hem vücudun gerek duyduğu suyu sağlar ve aynı zamanda bir süre tok tutarak zayıflamanıza yardımcı olur.Düşük kaloriye sahiptir.
  • Domates hakkında başka bilmediklerimiz arasında onun Göz sağlığına çok iyi gelmesidir.Gün içerisinde 1 bardak domates suyu içmek vücudun ihtiyac duyduğu A vitaminin %20 karşılar.A vitamini göz sağlığının en önemli vitaminidir.Bu yüzden düzenli olarak domates yemek ve domates suyu tüketmek gerekir.

 

 

 

Benzer yazılar