Şubat 24, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Hamilelerin Spor Haraketleri

Hamilelerin  Spor Haraketleri

Hamilelerin Spor Haraketleri

Hamilelikte spor yapmak çok önemlidir.Spor yapmak şeklini değişen anne vücudunun yorgunluğunu alır.Ama tabi ki,bu yaptılan spor haraketleri uzman tarafından belirlenmiş haraketler olmalı ki,bebeğe zarar vermesin.Kendi kendinize yapmış olduğunuz haraketler bilmeden bebeğinize zarar verebilir.Bu yüzden bu konuda dikkatlı olmak gerekir ve uzmana danışmanız gerekir.

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemlerinde kişiye hafif tempolu yürüyüşler ve omurgayı güçlendirecek stretching(esneme) tarzı sırt egzersizleri yaptırılır. İlave olarak hamilelerin pilates ve yoga gibi egzersizler yapması uzmanlar tarafında önerilir:

yoga

  • 3-6 aylık dönemlerde dikey bisiklet, yürüyüş, hafif tempolu grup egzersizleri, pilates ve yoga seansları uygun görülür. Bu dönemde sırtüstü yatar pozisyondaki egzersizler, bebeğe baskı oluşturacağından ve bebeği oksijensiz bırakacağı için kaçınılması gereken egzersizlerdir. Bunun yerine yan ve oturma pozisyondaki hareketler anne ve bebek için en güvenilir pozisyon olacaktır. Örneğin; Kedi-deve sırt egzersizleri, quadroped(düz masa pozisyonunda iken ters kol ters bacak ileri doğru yerden kaldırmadan uzatma egzersizi)

gebelik sporu

  • 6-9 aylık dönemler bebeğin oluşmasının son evreleri ve anne karnının en çok büyüdüğü zamanlardır. Bu dönemde bebeği korumak amaçlı sadece oturma pozisyonundaki hareketler yaptırılır, Bunun yanı sıra yürüyüş egzersizleri ve pilates seanslarına katılması doğumun daha kolay ve rahat geçmesi için son dönemlerde büyük önem taşır.

hamile egzersizi

Hamilelikte pilatese annenin gebeliğin 12. ve 16. haftası arasında başlaması ve ortalama haftada 2 ya da 3 kez doğuma kadar devam etmesi gerekir.

Note: Erken doğum riski taşıyanlar, vajinal kanaması olanlar, erken memran rüptürü olanlar ve hipertansiyon gibi tıbbi problemi olan gebelerin doktorlarının onayını alması gerekir.

Aşağıdakı vidyoda yapılması gereken gebelik spor haraketlerini izleyeceksiniz.Bu  Hamilelik Pilates Egzersizleri 30 haftalık hamileler için   bir fizyoterapist tarafından onaylandı.

Benzer yazılar