Şubat 24, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Kerevizin faydaları

Kerevizin faydaları

Kerevizin faydaları

Kereviz düşük kalorili yiyecekler arasında yer almaktadır.Kereviz diğer yiyeceklere göre en az bilinene sebzedir.Değişik tadının olmasına rağmen kereviz sağlığa çok faydalıdır.kereviz,A,K vitaminleri ile zengindir.Kerevizin iyi bir antioksidant olması çok onun bir çok hastalıklara karşı korumacı olmasnını sağlıyor.

Diyet yapan ve kilo vermeye çalışan insanlar kereviz kullanırlarsa istediklerine hemen ulaşabilirler.101 gr kerevizde sadece 16 kalori,64 gr kerevizde 10 kalori vardır.Kereviz potasyum ve sodyum deposudur.

Kerevizin faydaları

Çok az bilinmesine ve insanlar tarafından az kullanılmasına rağmen kereviz insan sağlığı için oldukça çok faydalıdır.kerevizin antioksidant özelliği organ hastalıklarına koruma sağlar.Aynı zamanda sinir sistemine,sindirim sistemine,kan basıncının dengelenmesine,alerjik hastalıkları da giderebilme özelliğine sahiptir.

  • İltihab:Kereviz iltihabı azaltma gücüne sahiptir.Aynı zamanda eklem ağrılarına çok iyi gelir. Romatizmaden şikayet eden şahısların günlük bir miktar kereviz tüketmeleri gerekir.Bunun yanında kereviz,astım hastalıkları,akciğer enfeksiyonlarında,akne sorunları olan insanlar için alternativ doğal tadevi kaynağı olabilir.
  • Sinir sistemi:Kereviz sinir sistemi sağlığını korur.Kerevizin sakinleştirici özelliği vardır.Bu da sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.Beyinde olan asit seviyyesini dengeler.Akşam tüketilen bir kereviz sapı gece boyunca rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur.
  • Sindirim sistemi:Kereviz aynı zamanda sindirim sistemine de faydalıdır.Kerevizin içerisinde olan lifler sindirim sistemine katkıda bulunur.Kereviz bol miktarda su içerir.Bu da onun tüketildiği zaman gereksiz maddelerin kolay bir şekilde dışarıya atılmasına yardım eder.Kabızlık ve bağırsakta olan kurumaya karşı bitkisel tedavi yöntemidir.Dikkat: İshal sorunu yaşayan kişilerde ishali daha da artırabilir özelliğe sahiptir.O yüzden bagırsaklar ishal durumlarına karşı hassas ise ve ya ishal durumu yaşıyorsanız kereviz yemeniz bu durumu daha da kötüleştirebilir.
  • Göz sağlığı:Kereviz göz sağlığını korur.A vitamini ile zengin olan kereviz,yaşla bağlı olan görme sorunlarını ve gözde olan dejenerasyonları ortadan kaldırır.Gün içerisinde düzenli olarak 1- 2 kereviz sapı tüketimi vücudun duyduğu A vitamini %10 temin eder.
  • Kolesterol:Kereviz kötü kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.Kerevizin çerisinde  ‘‘Butylphthalide’’ isimli bileşen vardır ki,bu da kerevize otantik bir tad verir.Araştırmalara göre kereviz kolesterolü yaklaşık 7 puan düşürürr.Kolesterolün düşmesi kalpla ilgili hastalıkların ortadan kalkmasına sebep olur.
  • Kan:Kereviz kan basıncını azaltır.Kerevizin içerisinde olan  ‘fitalid’ bileşeni kannın sağlıklı bir şekilde dolaşımına yardım eder.Ayrıca kan basıncının düşürülmesinde de kereviz doğal ilaçtır.
  • Cinsel sorunlar:Kerevizin cinsel sorunları gidermek için de faydalı olduğu bilinmektedir.
  • Kanser:Kereviz kanserle micadele edebilen doğal besin kaynaklarından bir tanesidir.Düzenli olarak tüketilen kereviz,meme kanseri üreten hücrelerin yayılmasını önlediği öğrenilmiştir.

Benzer yazılar