Şubat 24, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Makyaj Tarihçesi

Makyaj günümüzün en önemli sosyal bir  yaşamın parçasıdır. Bireyin kendini ifade  etmesinin ilk adımıdır. Tarihin ilk dönemlerinden itibaren insanın var olduğu her yerde, hayatın her aşamasında yer almıştır. Vahşi hayvanlara karşı yüzü çamurla boyayarak kamufle etmek gibi uygulamalar da makyaj  teknikleri  sayılabilmektedir. İnsanlar binlerce  yıl  güzellik  kavramı  altına  girebilmek  için  güzelik  uğruna  acılara  katlanarak , ömür  boyu  sakat  kalma ve  hat da  zehirlenerek  ölmelere  bile  yol  açan  yöntemler  kullandılar. Binlerce  yıl  önce Mısır’da  uygulanmış olan  çamur ve  süt  banyoları, gelişmiş bir  çok  ülkenin  sanayilerinde  kozmetik  ürünlerinde  hala  devam  etmektedir. Şampuanlar, diş macunları, sabunlar yanında  parfüm  ve deodorantlar, kremler  ve  güzelleşmek  için kullanılan kozmetikler  her  geçen  gün gelişerek  kozmetik  ürünleri  sayısı  da  artmaktadır.

Eski  çağlar da  fazla  gelişmemiş  olan  makyaj  tekniklerini  şimdi  teknoloji  sayesinde  takip  edebiliyoruz  ve  bir  uzman  yardımıyla  yapıla  bilen  makyaj  şimdi  ise  teknikleri  bildikten  sonra  kendimizde  günlük  bir  şık  makyaj  yapabilmekteyiz.  Makyaj  kozmetikleri  eskiden  sınırlı  olup  şimdi  o kadar  gelişmiş ki  yeni  bir  yüz  baştan  yaratabiliyoruz. Yüz  kısmımızda  sizi  rahatsız  eden  görüntüyü  ise  gölgelendirme  sayesinde  küçülte bilirsiniz ya da  daha  dolgun gösterebilirsiniz. Bıçak altına  yatmadan yüzünüzde  ki begenmediğiniz görüntüyü ufak dokunuşlarla değiştirebilirsiniz.

Makyajın Temel Prensipleri

*yaş  ve  yüz  şeklinin önemi

*ortamına  göre makyaj  yapımı

*abartıdan uzak  durulması

*temizlenmiş  cilde makyaj uygulanması

*kaliteli  makyaj  kozmetiği kullanılması

* makyaj  uygulaması  yaparken  makyaj  basamaklarına  göre uygulanması

*moda renklerin uygulanması  yerine  bireye  yakışan  renklerin  tercih edilmesi  makyajın temel  prensipleridir.

Makyaj  prensiplerini  uyguladığınız zaman  makyaj  yapımınız  daha  çok  kolaylaşıp  ve  günlük  hayat da  kullanacağınız şık  bir  makyaj  elde  edebilirsiniz.  Tabi  makyaj kozmetik  ürünlerini  sağlığınız için kaliteli  olan ürünleri kullanın  ve  muhakak  aldığınız  ürünün belgesi  olup  olmadığına  bakın  cildinizde  kalıcı  sağlık  sorunları  yaşabilirsiniz. Kullandığınız  ürün yanlızca  size  ait  olmalı  başkasında olan bir cilt hastalığı kozmtik ürünüyle size bulaşma yolu daha kolay olur. Makyaj  kozmetiklerinizi neredeyse  her  kulanımdan  sonra  dezenfekte ediniz. Makyaj  ürünlerinizi kapalı  tutmaya  özen  gösterin.

Benzer yazılar