Haziran 17, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Sağlıklı şekilde yaşlanmaq isteyenler….

Sağlıklı şekilde yaşlanmaq isteyenler….

Sağlıklı şekilde yaşlanmaq istiyorsanız o zaman önerileri okuyun

Sağlıklı şekilde yaşlanmak istiyorsanız sağlıklı gençlik geçirmelisiniz.Doğru şekilde beslenmelisiniz.Aynı Zamanda hayat tarzına,evde,yaşadığınızın ortamda bazı küçük ama önemli önlemler alabilirsiniz.Şimdi bakalım sağlıklı yaşlanmak isteyenler neler yapmalıdırlar?

Sağlıklı yaşamın sırrı:

  • Akıllı ilaç kullanmak:Özellikle yaşlı hastalarda gereksiz ilaç kullanması sıkca rastlanan bir hareketdir.Reçetesiz ilaç kullanmak oldukca tehlikeli,sağlığa zararlı bir hareketdir.
  • Hareket ederken dikkatli olun.Yaşlılıla alakalı olarak kemik erimesi,kemik zayıflaması gibi sorunlar ortaya çıkıyor.Bu durumda yaşlı insanların sağlıklarıyla ilgili sorun yaşamamaları için ağır bir şeyler kaldırmamaları,aşırı yorucu ve tehlikeli hareketlerde bulunmamamları,merdivenli evlerde inip-çıkarken dikkatli olmaları  gerekir.Aksi takdirde kemik çatlakları ve kırılması ile sonuçlanabilir.Tabi bu yaştan sonra kemik erimesi olan insanda kemik birleşmesi oldukca zor bir işlem olur.
  • Spor.Yaşlı bireylerin en kolay ve güvenli yapacakları spor dalı yürüyüştür.Yürüyüş yaşlı insanlara sindirim,kalp,kolesterol,tansiyon vs.konularla ilgili durumların yaşanmamasında oldukca etkili yardımcı olur.
  • Doğru beslenmek.Doğru beslenmek insan ömrünü uzatan ve sağlıklı yaşamasına neden olan en önemli hususdur.Bunun için yağlı,kızartma gibi yemeklerden uzak durmak gerekir.Bol şeker yemek,yağlı et tüketmek sağlığa zararlı olacaktır.Hazır yemekler,düzensiz ve zamansız beslenme ömrü kısaltır.
  • Günde 5-6 öğün beslenmek gerekir.Bu durum yaşlı insanlar için geçerlidir.Az miktarda ama sık sık yemek yemek sindirim sistemine kolaylık sağlar.Günde 1.5 l kadar su tüketilmelidir.Bolca süt ve süt mahsulleri tüketin.Sütün içinde olan kalsiyum kemik erimesini kısmen önlemeye yardımcı olur.
  • Düzenli sağlık kontrollerini yaptrımak gerekir.Böylece vücudunuzda olan en ufak değişiklikten bile zamanında haberdar olursunuz ve tedavisi zorluk çıkarmaz.
  • Stres ve sinirli ortamdan uzak durun.Özellikle yaşlı insanlar oldukca alıngan ve hemen kıza bilme yapısına sahip olurlar.O yüzden bu gibi durumlardan uzak olmak için en sevdiğiniz hibilerle meşkul olun.Bu dikiş olabilir,bahçıvanlık olabilir,dans kursuna katılabilirsiniz,müzikle ilgili her hangi bir kurs olabilir.Gençliğinizde yapamadığınız ve içinizde kalmış her hangi bir etkinlik olabilir.Bu tamamen sizin ne istediğinize bakar

 

 

Benzer yazılar