Şubat 24, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Şekeri Hastalığı zamanı ne yemek gerekli?

Şekeri Hastalığı zamanı ne yemek gerekli?

Şeker Hastalığı zamanı ne yemek gerekli?

Şeker hastalığı gerçekten çok tehlikeli bir hastalıktır. Eğer şeker hastasıysanız yemenise,içmenize çok dikkat etmeniz gerekir.Şeker  hastalığını kontrol altında tutabilmek için şeker hastalığı zamanı ne yemek gerekli ,ne türlü yemek yemeli olduğunuzu ,ne içmeli olduğunuzu bilmelisiniz.

Doktorlar ,şeker seviyyesindeki dalgalanmaları önleyebilmek için düşük glisemik indeks seviyyesine sahip olan karbohidrat içeren besinler tüketmeli olduğunuzu öneriyorlar.Gıdalarda olan ‘glisemik indeks-GI’ kan şekerini direkt olarak etkiler. Bundan ilave baharatlar,sağlıklı yağlar hem yemeklere lezzet katmak, hem de şekeri düşürmek için kullanılabilir.

Şekeri Düşüren Gıdalar:

Kan şekerinizi sabit tutabilmeniz için belirli bazı şeker düşürücü gıdalar yemek lazım.Hastalığın en iyi yolu doğal yolla tedavi etmektir.O yüzden doğal yolla tedavi yapmak için hangi gıdanın şeker hastalığına yararlı olacağını öğrenmek lazım.

  • Keten tohumları kullanın:Yüksek miktarda lifi ve sağlıklı yağ asidi içeren keten tohumları şeker düşürmeye çok yardımcı oluyor.Keten tohumu aynı zamanda omega 6 içerir.bu da vücudun genel sağlığına yardımcı olur.
  • Badem tohumu yiyin:Sağlıklı yağ ve protein bakımından çok zengindir.Kanser riskine yakalanmamanız için günde en az 10-15 tane badem yemelisiniz.
  • Tarçın kullanın:Yemeklerinizde ,pişirdiğiniz her yemekte tarçın kullanın.Ama eğer kan inceltici ilaç kullanıyorsanız,tarçın kullanmadan  önce doktorunuzla konuşun.
  • Tatlı patates yiyin.Tatlı patates düşük glisemik indeks değerine sahiptir.Tatlı patates kan şekerini yavaş yavaş yikseltir ve gün boyu tok olmanızı sağlar.
  • Limon ve Elma sirkesi:Asitli limon ve elma sirkesini yüksek karbonhidratlı yemeklerle birlikte tüketirseniz glisemik indekslerinin düşmesine yardımcı olur.

Glisemik İndeksi Düşük Gıdalar:

Az yağlı yoğurt,soya sütü,az yağlı süt,müsli,kepek, çavradar,buğday,bezelye,havuç,patlıcan,brokoli, karnabahar,lahana,mantar,domates,biber,marul,yeşil fasulye,soğan,kiraz,erik,greyfrut, şeftali,elma, armut,kuru kayısı.

Glisemik İndeksi Yüksek Gıdalar:

Pirinç geyreği,beyaz ekmek,baget,kabak,karpuz,patates kızartması,beyaz pirinç,dondurma gibi gıdalar kan şekerini yükseltir.O yüzden kullanırken dikkat edin.

Eğer şeker hastasıysanız hemen size uygun olan ya da olmayan gıdaları öğrenin ve kendinize bir liste hazırlayın.böylece kendi hayatınıza daha kolay bir şekli vermiş olacak ve şekerinizin yükselmesini önlemiş olacaksınız.

Benzer yazılar