Haziran 20, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Tulumba Tatlısı

Tulumba Tatlısı

Tulumba Tatlısı

Meşhur Tulumba tatlısının tarifini veriyoruz size.Eminiz ki,her kes biliyordur.Bilmeyenler de bu tarifle yapın ve afiyetle hem kendiniz yiyin,hem de istediğiniz birine sunun.

Tulumba Tatlısı  malzemeleri:

 1. Su 3 su bardağı
 2. Tereyağı 100 gr
 3. Un 2.5 su bardağı
 4. Yumurta 3 adet
 5. İrmik 2 yemek kaşığı
 6. Nişasta ya da pirinç unu 1 yemek kaşığı
 7. Şeker 1 tatlı kaşığı
 8. Tuz 1 tutam

Şerbet malzemesi:

 • Su 4 su bardağı
 • Şeker 4.5 su bardağı
 • Limon suyu 1 yemek kaşığı
 • Kızartma yağı 2 su bardağı

Şerbet yapımı:

Tencereye suyu ve şekeri koyun ve şeker eriyene kadar karıştırın ve kaynamaya bırakın.Şekerli su şurup haline gelene kadar kaynatın ve üzerine limon suyu sıkın.Daha sonra ocaktan alın.

Tulumba Tatlısı yapımı:

Çelik tencereye su ve tereyağını koyun.su kaynamadan tereyağını suda eritmek için karıştırın.Unu yavavaş-yavaş tencereye ekleyin ve iyice  karıştırın.Tuz ve şeker de ekleyip tencereye yapıçmayacak bir kıvama gelene kadar kavurun.Bu süre hafif ateşte nerdeyse 8-10 dakika olsa yeterlidir.
Süre bitdikten sonra hazır olmuş hamuru ocaktan alın ve tahta kaşıkla yayarak ve toplayarak ,kabuk bağlamamak şartıyla soğumasını sağlamanız gerekir.Soğuyan hamurun üzerine irmik ve pirinç ununu ve ya nişasta da olabilir bu,ekleyin ve pürüzsüz hamur olana kadar tahta kaşıkla karıştırın.Hazırlanmış hamuru tırtıllı başlığı olan krema pompasına doldurub istediğiniz büyüklükte çıkarın.
Kesilen tatlıları soğuk yağa atın ve ocaqa kısık ateşte koyun.Tatlıları ara -ara sallayarak kızartmaya başlayın.Kızartdığınız tatlıları daha önce yaptığınız şerbetin içine atın.5-6 dakika şerbetde kalsın ve daha sonra servis yapabilirsiniz.Ayrıca bu malzemelerin arasına çikolata da ekleyip,çikolatalı tulumba tatlısı yapa bilmeniz mümkün.

note:talınızın daha iyi olması için her pişirdiğiniz tatlıdan sonra yağı az soğutun.Yoksa tatlının içi hamur kalır.haamurun iyice pişmesi ve yağın yeteri kadar sıcak olması tatlıları daha çıtır yapar.

Afiyet olsun

Tulumba Tatlısı çikolatalı  Tulumba Tatlısı1

Benzer yazılar