Ağustos 20, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Ayak kokusu nasil giderilir?

Ayak kokusu nasil giderilir?

Ayak kokusu nasil giderilir?

Her ayakta 250,000 tane ter bezi vardır ve günde yaklaşık yarım litre ter üretir. Aşırı terleme ve ayaktaki bakteriler çok pis koku oluşturur ve kendimiz dahil herr kesi rahatsız eder. Ayak tabınında ürüyen bakteriler peynir üretiminde ortaya çıkan gazlar gibi kokulu bir gaz üretirler. Çorapsız giyilen ayakkabılar nemi arttırarak, ölü hücreler ve derideki yağlarla beslenen bakterilerin üremesini hızlandırır. Bazi insanların ayakaları diğerlerinden daha çok kokar çünkü bünyeleri daha çok ter üretir.
Ayak kokusunu gidericiler nelerdir ve  bu koku nasıl önlenir?

Ayak kokusunu tamamen önlemek mümkün değildir fakat bazı vasıtalarla en azından bir az azalta biliriz.İlk önce temizlikle.:

  •  Ayaklarınızı hergün yıkayınız. Ayağınızı bol su ve bol sabunla iyice yıkayıp güzelce kurulayınız.

Doğru Çorapları Seçmekle bu koku azaltıla bilir: Ter çeken pamuklu, ya da bazı ter çeken yün ya da özel örülmüş çoraplar kullanınızçBu coraplar ayağınızın nefes almasını sağlıyacaktır. Eğer çoraplarınız nemlenirse değiştirip temiz çoraplar giyinin.

Doğru Ayakkabı Seçimi seçmekle : Ayakkabınız cok sıkı olması ayağınızı terletir. O yüzden rahat ayakkabılar giymelisiniz. Kesinlikle plastik ayakkabı giyinmeyin.

Ayakkabı Değiştirmekle koku önlenir: Aynı ayakkabıyı giyerek farkında olmadan bakterilerin üremesi için cok şyş ortam yarata bilirsiniz. O yüzden farklı ayakkabılar giyerek, boşta kalan ayakkabınızın kurumasına fırsat vermeniz de ise yarayacaktır.

Bakterileri Öldürmekle koku önleye bilirsiniz: Ayakkabılarınızı güneşte bekleterek ya da antibakteriyel sprey sıkarak ayakkabılarınızdaki bakterileri yok ediniz Ayrıca ayağınızı antibakteriyel sabun ile yıkamanızda yarar var.

Ayakkabıları Yıkamak kokuyu önleye bilirsiniz: Birçok spor ayakkabısı ve ayakkabı türlerini yıkaya biliyoruz artık. Hatta bazıları çamaşır makinesi ile bile yıkanabiliyor.Yıkayıp iyice kurutmak şartıyla  ayakkabılarınızdaki kokuyu tamamen yok edebilirsiniz.

Çıplak Ayakla Dolaşmakla sorun çözülebilir:Guneş olan yerlerde çıplak ayakla gezmeğiniz sorunu çözebilir.

 

Benzer yazılar