Dolar 15,9233
Euro 16,8667
Altın 942,73
BİST 2.393,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Açık

BOŞANMA NEDIR? VE SEBEPLERİ NELERDİR?

27.02.2016
362
A+
A-
BOŞANMA  NEDIR? VE SEBEPLERİ NELERDİR?

boşanmak

 

 BOŞANMA  NEDİR? VE SEBEPLERİ NELERDİR?

Boşanma, evlilik birliğinin yasal olarak sona ermesidir. Boşanma davası açılması için geçerli boşanma sebepleri gerekmektedir. Kanunlarımıza göre,iki tür boşanma sebepleri var: özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri.
Tarafların birlikte mahkemeye başvurarak ,ya da yalnızca bir tarafın açtığı davayı diğer tarafın kabul etmesiyle ortaya çıkan evliliğin temelden sarsılması durumu bir genel boşanma sebebidir. Anlaşmalı boşanma adı verilen bu boşanma durumda eşlerin en az bir yıldır evli olmaları gerekli şarttır. Bu boşanma davası sürecinde hakimin tarafları dinlemesi ve kanaatlerini özgürce bildirdiklerine kanaat etmesi gerekir. Bu açıdan anlaşmalı boşanma davası sırasında tarafların katılımı zorunludur. Anlaşmalı boşanma için taraflar arasında yapılacak anlaşmada mal paylaşımı, maddi tazminat, nafaka, çocukları durumu, varsa özel şartlar konusunda anlaşılır. Öte yandan, eğer kadın kocasının soy ismini kullanmak istiyorsa bunu da belirtmelidir.
Diğer geçerli boşanma sebepleri ise aldatma, ağır derecede kötü davranışlar, hayata kast vb durumlar, kötü, yani haysiyetsiz ya da suça dönük bir hayat sürme, eşlerden birinin yükümlülüklerinden kaçmak maksadıyla evi terk etmesi, akıl hastalığı vb’dir.
Bu boşanma sebepleri kısaca bunlardır:

Eşlerden birinin zina yapması durumunda diğer eş boşanma davası açabilir. Yani zina geçerli bir boşanma sebebidir. Ancak zina sebebiyle açılacak olan boşanma davası, eşin, diğer tarafın zina yaptığını öğrenmesinden sonra 6 ay içinde ve zinanın gerçekleşmesinden itibaren 5 yıl içinde açılabilir. Bu süreler dışında zina sebebiyle boşanma davası hakkı düşer. Ayrıca, zinayı öğrenen ancak zina yapan eşini affeden eşin de boşanma davası hakkı düşer. Tabi bu tür boşanma davası için ispat yükümlülüğü gereklidir.
Geçerli boşanma sebepleri arasında bir tarafından diğerine onur kırıcı, ağır derecede kötü davranışlar içinde bulunması da bulunmaktadır. Öte yandan, bir taraf diğeri tarafın canına kast eder, öldürmeye teşebbüs ederse bu da geçerli boşanma sebepleri arasındadır.
Cana kast, onur kırıcı hareket ya da kötü davranma gibi boşanma sebepleri ile açılacak boşanma davası da olayın öğrenilmesinden itibaren 6 ay, olayın gerçekleşmesinden itibaren 5 yıl içinde açılabilir.
Yine belirttiğimiz gibi, eşlerden birinin yüz kızartıcı suç işlemesi ya da haysiyetsiz bir yaşam sürmesi de geçerli boşanma sebepleri arasındadır.
Eşlerden birinin evlilikten doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla evi terk etmesinin de geçerli boşanma sebepleri arasında olduğunu belirtilmistir. Ancak, terk dolayısıyla açılacak boşanma davası da süreye bağlıdır. Şöyle ki; eşin evi terk edeli 4 ay olduğunda, mahkemeden ihtar gönderilir. Bu ihtarın üzerinden 2 ay daha geçmesi durumunda eve dönülmezse boşanma davası açılır.
Akıl hastalığı da geçerli boşanma sebepleri arasındadır. Şöyle ki; akıl hastası olan eşin iyileşme olanağının bulunmadığının resmi sağlık kurulu raporuyla belirtilmesi ve bu akıl hastalığının diğer taraf için hayatı zorlaştırıcı, çekilmez bir hal alması durumunda boşanma davası açılabilir.
Sonuç olarak, boşanma da evlenmek kadar doğaldır. Geçerli boşanma sebepleri bulunması durumunda, boşanma, bir haktır ve boşanma davası açılabilmektedir. Bu durumda, uzman bir boşanma avukatının yardımını almak, sıkıntılı bir süreç olan boşanma sürecini kısa ve sorunsuz bir şekilde atlatmanızı sağlayacak ve boşanma konusunda hak kayıpları yaşamanızı önleyecektir.

 

Güzellik
Web Tasarım ve Yazılım Uzmanı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.