Ağustos 23, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Boşanmadan sonrakı psikolojik durum

Boşanmadan sonrakı psikolojik durum

Boşanmadan sonrakı psikolojik durum

bosanma

 

Boşanma ayrılan eşlerin hayatlarında olumsuz etkiler bırakır. Daha sonradan bu buhran verici psikolojik durum hafiflese de, bu durumlar ağır psikolojik sorunları beraberinde getirir. Aile kurmanın anlam ve önemini yitirdiği yerde, eşler kendilerini gerçekleştirmemenin yarattığı etkilerden dolayı, başka bir hayatı kendileri için mümkün kılmak istemektedirler. Ayrıldıktan sonra her şeyin düzeleceği umudu, eşlerin boşanmasını hızlandıran bir düşüncedir. Eşine tahammül edemeyen karşı taraf boşanma işlemini hızlandırmaya can atar. Eğer eşler  bir kez boşanmayı kesin olarak düşünüyorlarsa bunu gerçekleştirmek için başvurularda bulunmalılar. Aksi halde ev içerisinde yaşanan huzursuzluklar, dayanılmaz hall alır. Ama bu aşamada eşlerin birbirleriyle anlaşarak boşanmaları, daha az zara görmeleri açısından önemlidir.
Bosanmadan sonra çocuğu olan anne baba nasıl davranmalı?

Boşanmanın çocuğa verdiği zararı bilmeyen anne baba yok.Ama malesef bazen bu sebepleri bildikleri halda boşanmak zorunda olurlar.Boşanan anne babalar her ne kadar çocuklara etki konusunda iyi ve anlayışlı   hareket etseler de, çocukların çevresinde bulunan mutlu anne ve babalı yaşamlar, çocukların olumsuz etkilenmesine sebep olur.Bunun için ayrılan anne ve baba, birbirlerinden boşanmış olsalar da, çocuklarının daha ağır psikilojik sorunlar yaşamaması için her ne kadar aile kavramının aynı çatı altında gerçekleştirmemiş olsalar da, çocukların bakımını ve ihtiyaçlarını karşılama konusunda aile gibi olmalılar.
Bosanma stresi nasıl atlatılır.?Boşanma sonrası mutsuzluk konusunda bir psikoloji uzmanına başvurulması gerekir. Eğer kişi, evliliğin bitmesinden sonra kendisinde meydana gelen boşluğun ve hayata küsme durumunun idamesinin mümkün olmadığını düşünüyorsa, en azından içerisinde bulunduğu mutsuzluk ve çaresizlik durumundan biran önce kurtulmak ve rahatlamak istiyorsa, uzman desteği almaları çok önemlidir. Bu süreç, hayat boyu devam edecek bir üzüntü ve keder değildir. Sürecin kısa sürede atlatılması kişinin elindedir. Hanımların sosyal-ekonomik durumlarına göre bu süreçi atlatma zamanları daha kısa olabiliyor. Çünkü özgürlüğünü kazanan kadın, ekonomik açıdan kendisine yeterli, çevresi olan, evlenme yaşının kadınlar arasındaki ortalamasının yüksek olması gibi sebeplere dayanarak, yeni bir başlangıç yapabileceğini düşünüyor. Erkek ise, ayrıldıktan sonra içerisine düştüğü boşanma psikolojisi, hayatında değişikliğin fazla olması nedeniyle meydana geliyor. Ev işlerinde kendisini idame ettirecek bir yapısının olmaması hayatındaki boşlukların daha derin olmasına sebep oluyor.

Benzer yazılar