Ekim 16, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Çocuklara bitki çayı verirken dikkat

Çocuklara bitki çayı verirken dikkat

Çocuklara bitki çayı verirken dikkat

Bitki çayları oldukca faydalıdır.Zararlı yönleri yoktur.Bir çok hastalıklara deva olurlar.Soğuk algınlığı,grib vs. olduğunda kullanılırsa etkili bir doğal tedavi yöntemidir.Ama bu bitki çaylarının kullanılmasında bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.Örneğin çocuklar.Çocuklara bilmeden ,bilincsizce kullanılan bitki çaylara onlara şifa olacağına ,zarar olabilirmiş.Bu konuda Çocuk Sağlığı Hastalıkları üzere uzaman Dr.İnciçay Üstündağ ‘ın dediklerine göre çocuklara bitki çayı içirirken dikkat edilmesi gereken noktalar varmış.

Doğalsa zararsızdır diye bir şey yoktur.

Eski zamanlardan günümüze kadar kullanılmakta olan bitki çayları.Doğru kullanıldığında bir çok hastalıklara şifa olabiliyor.Ama doğru kullanılmayan bitki çayı vücutta ters etkiler verebilir.Bu yüzden özellikle de çocuklara bitki çayı içirerek tedavi etmek istemeden önce bu kısımlara dikkat etmeniz gerekir.

  • Önce doktorunuza danışmadan hiçbir bitki çayı kullanmayın.
  • Açık şekilde satılan ve bilmediğiniz bitkilerin karışımlarını tercih etmeyin.Bitki çayı almak isterseniz eczanelere gidin ve üzerinde bitgi kağıtı olan bitkilerden yana tercih yapın.
  • Çocuklar için hazırlanmış olsa da içine şeker veya çeşitli aromalar eklenmiş çaylardan uzak durun.
  • 6 aydan küçük olan bebeklere anne sütü hariç,hiç bir şey vermeyin.
  • Eğer 6 aydan küçük bebekler gaz sorunu yaşıyorsa,o zaman onlara rezene,anason gibi çaylar verilebilir.Ama bu çayların direkt bebeğe vermek doğru değil.Bu bitkilerin annenin tüketmesi gerekir ve bu yolla da süte karışır ve bebek de o bitkilerden faydalanmış olur.
  • 6.aydan sonra gerektiği zamanlarda ıhlamur,papatya,nane-limon gibi bitki çayları doktora danışılarak verilmelidir.
  • Çocuk için hazırlanmış olan bitki çayının kaynatmamak gerekir ,sadece sıcak suda ılıması beklenerek demlenmelidir.
  • Bitki çayı verilirken bunu ilaç gibi vermek doğru değildir.
  • Bitki çayları uzun süre bekletilerek kullanılamaz.

Hangi bitki çayları hastalık için şifalıdır?

Ihlamur:Soğuk algınlığı,gribe karşı oldukca faydalıdır.Kabızlığı önler.Çocuklara 6.aydan sonra doktora sorularak verilmelidir.1 yada 2 kes yarım kahve fincanı mikraında verilmelidir.

Rezene:Sindirim sistemini kolaylaştırı,gaz giderici doğal tedavi yöntemidir.

Anason:Gaz giderme özelliği vardır.Sindirimi kolaylaştırır,sakinleştirici etkisi vardır.Emzirme döneminde bebeğe direkt olarak verilemez.Anne tüketmelidir.

Papatya:Mide kramplarına iyi gelir.Uykusuzluk için kullanılacak olan ,en etkili yöntemdir.6 .aydan sonra çocuklara günde 1-2 kere yarım fincan olarak verilir.

Benzer yazılar