Dolar 18,8197
Euro 20,3115
Altın 1.128,47
BİST 4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4 °C
Yağmurlu

Miraç Kandili

02.05.2016
437
A+
A-
Miraç Kandili

Miraç Kandili

Miraç İslam inancında Peygamber Muhammed e.c göğe yükselmesi hadisesidir.Aslen ‘yükseğe çıkma ‘anlamına gelen söz ,arapca uruc yani merdiven kökünden gelmiştir.Kuran’da Miraçtan bahseden ayetler Necm surasi adı ile geçer: “Muhakkak ki o, O’nu bir başka inişte daha gördü. Sidretü’l Müntehâ’nın yanında. O’nun yanında da Me’va cenneti. O zaman Sidre’yi kaplayan kaplamıştı. Göz şaşmadı ve aşmadı. Andolsun, o, Rabbinin en büyük alametlerinden bir kısmını gördü.” (13-18. ayetler)

Bununla beraber surenin başından beri Muhammed Peygamberin göğe yükselmesi hakkında konuşulmaktadır.

Miracın Hicret’ten bir sene ya da 16 ay önce recep ayının 27’de gerçekleştiği söylenmektedir.Söylentilere göre,Muhammed Peygamber gece vakti Kabeden alınıp Burak isimli deveye bindirilerek Mescid-i Aksa’ya götürülmütür.Burak ise Beytül Makdis’in (Süleyman Mabedi) kalıntılarının güneybatı duvarına bağlanmıştır.hz.Muhammed Peygamber sırayla el-aksa Camii’in altındakı yerden geçerek Mescid -i Aksa alanına girmiş ve orada Kubbet-üs-sahra’nın bulunduğu alana geçmiş ve orada hz.iSA,Musa ve hz.Zekeriya ile buluşmuştur.Günümüzde Nebi Minberi’nin olduğu alandakı tüm peygamberlere namaz kıldırmış,oradan da Miraç Minberi’nin olduğu alandan da göğe yükselmiştir.

Hadislerde yazılıyor ki,hz.Muhammed  yikselme zamanı gök katlarında Cebrail ile birlikte yola çıkmış ve sırayla Adem,Yusuf,Yahya ve İsa,İdris,Harun,Musa ve İbrahim peygamberleri görmüş ve yedinci kat gökten sonra Sidret’ül Münteha’ya öıkmıştırçCebrail’in Sidret’ül Münteha’dan ileri geçemediği için yolculuğunu yalnız olarak sürdürmüş ve zaman ,mekan ve cihetin olmadığı katta ALLAH ile aracısız görüşmüştür.Söyletilere göre Muhammedin Mekke’ye dönmesinden sonra yaşananların hepsinin doğruluğuna dair çok sayıda soruyla karşılaşmış ve hepsine doğru cevabı vermiştir.

İslamın ilk zamanlarında namazın nasıl kılınacağı tam olarak belirtilmemiş ,oruc ,zekat,şehitlik ,hac gibi belli kurallar kesinleşmemişti.Rivayete göre  Miraç  ve İsra bu konuda belirlenmeleri sağlamıştır. Hz.Muhammed Miraç sırasında  namaz vakitlerinin düzenlenmesi gerektiğini öğrenmiş ve Miraştan sonra bu buyruğu Müslümanlara bildirmiştir.Hadis kaynaklarına göre Miraç’ta önce 50 vakit olarak bildirilen namaz, Peygamber Musa’nın bunun insanlara ağır geleceği şeklindeki ikazları üzerine Muhammed’in birkaç kere geri dönüp Allah’tan namazı hafifletmesini dilemesinin ardından beş vakte indirilmiştir.Şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdesi verilmiştir.

Günümüzde Miraç nasıl gerçekleşir.?

Miracın gerçekleştiğine inanılan gece ‘miraç kandili’ olarak kutlanıyor.Bu gece kutlamalar yapılır,dua ve tesbihat yapılır ve Yasin okunur.İnanca göre hz.Muhammede bu gece kendisine sunulan Şarap,bal ve süt dolu bardaklardan sadece sütü tercih etmesi ile alakalı bazı bölğelerde miraç kandili gecesi süt iöme ,süt dağıtma gibi gelenekler yaranmış ve hala da devam etmektedir.Bazı yerlerde ise tatlı dağıtılır.Konya’da bu geceye ‘süt gecesi’ deniliyor.

ETİKETLER:
Güzellik
Web Tasarım ve Yazılım Uzmanı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.