Ağustos 20, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Tırnak bakımında dikkat edilmeli önemli noktalar

Tırnak bakımında dikkat edilmeli önemli noktalar

TIRNAK ETİNİ FAZLA ALMAK DOLAMAYA NEDEN OLUR

Tırnaklarımızın bakımlı olması için once tırnakları aldırmayız diye düşünürüz.Fakat tırnak etlerini almak göründüğü  kadar da kolay ve basit bir şey değildir.Eger bu konuda dikkatli olmazsanız sadece canınızı yakmakla kalmaz aynı zamanda bazı hastalıklara neden olur.
Tırnak üzerindeki kutikül denilen, halk arasında ‘tırnak eti’ diye bilinen kısmın temizlenmesi hayli dikkat ister. Çünkü bu deri uzantısının fazla alınması tırnak etrafı dokuyu korumasız bırakır ve tırnak dibinden giren enfeksiyonlar dolamaya neden olabilir. Kutikülin aşırı alınması tırnak etrafı dokuda enfeksiyona neden olabileceği gibi ileri durumlarda tırnak matriksi hasarına yol aça bilir.
Tırnak etlerini yumuçatmak için bazı yontemler vardır ki bu yöntemleri uygularsanız tırnak etlerini temizlemek çok kolay olur.Bunun için  su içinde yağ emülsiyonları olan kutikül krenleri kullanınız.Bunlar tırnak plağı ve bitişiğindeki derinin yumuşamasına yardımcı olur. Bunlar yalnızca krem şeklinde değil, aynı zamanda losyon, yağ, merhem veya parafinli preparat şeklinde olabilirler. Kutikül kremlerine, geleneksel nemlendiricilerin yanı sıra, lanolin, üre, mineral yağı ve vazelin de ekleyebilirsiniz. Yalancı safran yağı, buğday tohumu yağı, kayısı özü yağı, çuha çiçeği yağı, çay özütü yağı, üzüm çekirdeği yağı, Hint yağı ve Amerika armudu yağı popüler olan botanik yağlardır. Vitamin A, vitamin C, vitamin E, retinol ve beta karoten de formülasyonda yer alabilir. Bunların haricinde; laktik asit, salisilik asit, aloe vera, amino asitler, sodyum florür, kollajen ve buğday proteini de kullana bilirsiniz.

Bakımlı tırnak sağlıktır.Sağlığımızı dikkatsizlik nedeniyle bozmayalım

Benzer yazılar