Ağustos 20, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Tırnak kırılması

Tırnak kırılması

Tırnak kırılması

Tırnaklarımız haftada 0,5-1 mm uzuyor.
Tırnak kırılmasında görülen en sık sebep vitamin eksikliğidir.Özellikle tırnak ve saç vitamini olarak bilinen biotin (B7 vitamini-H vitamini) eksikliğinde,demir eksikliği,kalsiyum,magnezyum ve çinko eksikliğinde tırnaklar kolay kırılmasını sağlar.Bildiğiniz gibi tırnakların dış yüzeyleri sert bir tabakadan oluşur. Ancak zamanla tırnaklar sararıp, kırılmaya başlar. Bu kırılmaların nedenlerinden bir tanesi bayanların sürdüğü ojelerdir. Oje sürüldüğü zaman birde ojeyi çıkartmak için kullanılan aseton, tırnaklara ciddi zarar verir.
Beslenme nedenleriyle tırnak sorunları oluşmaktadır;

Proteinden yetersiz beslenmede keratin sentezi azaldığı için tırnaklar yumuşayarak kırılır.Aynı zamanda Sürekli oje kullanımı tırnağın havasız kalmasına ,asetonda yıpratıcı etkisi nedeniyle tırnak kırılmasına neden olabililiyor.Ojeye nazaran aseton tırnakların üst tabakasının soyulmasına neden olur. Birde tırnaklara sürülen ojeyi bekletip, 1 hafta çıkarmamak çok zararlıdır ve   sürülen ojenin en fazla 2 gün içerisinde çıkartılması gerekiyor.Bakımlı tırnakların sahip olmak istiyorsanız tırnağı sade ve doğal bırakın. Eğer tırnaklarınız doğal ve naturel ise hemde aynı zamanda kırılmaya devam ediyorsa, tırnaklarınızda başka sorunlar var demektir.

Bu sorunların sebepleri şunlar ola bilir:
Kırılmaya neden aldığınız besinler ola bilir
Vitamin eksiğiniz varsa tırnak kırılmaları olabilir.
Zayıf ve kırılan tırnaklara bakım yapmanız gerekir. Tabi tırnaklarınızın kırılmasını istemiyorsanız. yazdığımız kırılan tırnaklara bakım tarifi ile kırılan tırnaklarınızı onararak, sağlam ve sağlıklı hale getire bilirsiniz.
Kırılmış ve soyulan tırnaklarınıza evinizde çeşitli malzemeler ile bakım yapabilirsiniz. Yapacağınız bakım sonrasında tırnaklarınız güçlü,sert ve bakımlı olacaktır.

Malzemeler bunlardır:

  • Yarım Limon suyu
  • 1 çay kaşığı elma sirkesi
  • 1 tatlı kaşığı menekşe yağı
    Hazırlanması: Gösterilen malzemeleri bir kase içerisine dökün ve iyice karıştırın. Ardından bu kasenin içerisine tırnaklarınızı daldırın ve en az 30 dakika bekletin. Bu süre  ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur. Tırnaklarınızın sertleşmesine çok iyi gelecek olan kırılan tırnaklara bakım tarifi ni haftada iki kere yapabilirsiniz.

Tırnak Bakımlı olması için dikkat edin:
Yukarıda bahsettiğimiz kırılan tırnaklara bakım tarifi yaptıktan sonra kesinlikle 1 hafta kadar veya daha uzun bir süre tırnaklarınıza oje sürmemelisiniz. Oje sürülen tırnak zamanla sertliğini ve sağlığını kaybeder.

Tırnaklarınızın hızlı ve sağlıklı uzamasını istiyorsanız, yumurta ve kuru yemiş yemelisiniz. Yumurta ve kuru yemiş içerisinde bulunan proteinler sayesinde hatta özellikle ceviz ve fındıkta protein seviyesi çok yüksektir ve tırnağın uzamasını sağlar.

Benzer yazılar