Ekim 16, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Vejetaryen diyeti

Vejetaryen diyeti

Vejetaryen diyeti

Vejetaryen olan kişiler diyet yapmak istediklerinde nasıl yapmalıdırlar bir bakalım.

İlk önce bakalım vejetaryen diyeti nedir?

Et ve et ürünleri kullanmayan ve tüketmeyen kişilerde fazla kilo sorunları olur.Bildiğiniz gibi bir çok diyet listelerinde balık ,tavuk eti,izgara ve s. hayvansal ürünler bulunmaktadır.Vejetaryen olan ve kilo sorunu  olan kişler bu durumda nasıl bir zayıflama programı yapabilirler bir araştıralım.

Et ürünleri kullanmayan insanlar ,etde olan enerji ve proteini ona yakın olan ürünlerden almaya çalışırlar.Bu ürünler bakliyyat,yeşillik,meyve,sebze,tahıl olur.Normal insanların aldığı proteinin hepsini alamadıkları için vejetaryen olan insanlar diyet yaparken bazı konulara dikkat etmelidirler:

  • Protein miktarı:Yeterli miktarda tüketilmeyen protein amino asit ve vücudun ihtiyacı olan enerjiyi karşılamak gücünde olmaz.Bu yüzden diyet zamanı hayvansal olmasa da bol miktarda protein içeren bakliyyat tüketmelidirler.
  • Çinko miktarı.Büyüme ve gelişme çağında olan kişiler için özellikle önemli olan çinko,gereken miktarda olmalıdır.Çinko en çok deniz mahsullerinde,kabuklu deniz ürünlerinde olur.
  • Kalsiyum.Et tükenmeyen insanlar diğerlerine kıyasta daha fazla sebze ve yeşillik tüketdikleri için  onların kalsiyum deposu oldukca fazladır.
  • Demir.Demir kaynağı kırmızı et ve yumurtadır.Vejetaryen kişiler bunları tüketmediklerine göre onlarda demir eksikliği olur.Bu eksikliği kurutulmuş meyve,ıspanak ve fasulye gibi besinlerden almalıdırlar.

Vejetrayenlerin diyet zamanı nelere dikkat etmelidirler konusunda bilgi edindiğimize göre,şimdi bir vejetaryen diyeti listesi sunabiliriz.

Vejetaryen diyeti

  • Kahvaltı:Kalvaltı zamanı Bir fincen yeşil öay,1 dilim yağsız peynir,5 adet zeytin,haşlanmış yumurta,marul,tereve semizotundan yapılmış salata,iki dilim esmer ekmek tüketmelidirler.
  • Ara öğün:Ara öğünde domates,tere,semiz otu,maydanoz ve marullu salata yenilmelidir.
  • Öğlen yemeği:Lahana çorbası,1 kase çorba,mevsim salata tüketilmelidir.
  • Akşam yemeğinde:Taze fasulye,3 yemek kaşığı pilav,yoğurt ve sebzeli mevsim salatası.
  • Gece yemeği:Yeşil çay,mümnse yağsız süt.
  • Diyet zamanı sıvı gidalar,çorba bol bol tüketilmelidir.doğru gıda ve düzenli olarak yapılan egzersiz ve spor daha kolay kilo vermeye yardımcı olur.Şekerli ve yağlı yiyecekler fazla kilo aldırır ve günde 1 adetden fazla yumurta yememeniz gerekir.

Normal kilo sağlıktır.Sağlıklı olun.

Benzer yazılar