Ağustos 23, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Windows 10 ve Cortana

Windows 10 ve Cortana

Microsoft’un, Windows Phone 8.1 ile birlikte duyurduğu, Siri benzeri kişisel asistanı Cortana, Windows 10 ile birlikte bilgisayarlarda da yer alacak. Hiç olmadığı kadar akıllı ve kullanışlı olacağı söylenen Cortana, bugünkü Microsoft etkinliğinde bir masaüstü bilgisayarda çalışırken gösterildi. Yalnızca bilgisayarlara geliyor olmasının dışında, Cortana’nın telefon sürümü de oldukça iyileşmiş durumda. Yazılımı çok büyük bir güncelleme geçirmiş ve tam bir PC deneyimini kullanıcıya sunmaya hazır.

Microsoft’un asistanı, direkt olarak Windows 10’un Shell kısmında yer alacak ve yeni arama kutusundan kolayca ulaşılabilecek. Ancak Cortana’yı basit bir sesli arama hizmeti gibi görmemek gerekiyor. Asistanı kullanarak dosyalara, ayarlara, Web sitelerine kolaylıkla erişebilecek, bilgisayar içinde arama yapabilecek, kısacası çok çeşitli ve sayarak bitiremeyeceğimiz alanlarda Cortana’yı kullanabileceksiniz.

Microsoft, Cortana’nın daha önce olmadığı kadar kişisel bir hal aldığını ve tatlı hanım sesinin artık çeşitli espriler yapıp, 7 yeni dili daha desteklediğini duyurdu. Tetikleyici kelimeler ile ses komutlarıyla açılma özelliğini getirecek olan Cortana, artık akıllı bir sesli makineden ziyade, daha insana yakın bir asistan rolünü üstlenecek. Cortana’dan rahatlatıcı bir şarkı açıp, kalan her şeyin sesini kapatmasını bile isteyebileceksiniz.

En önemli özelliği olan kullanıcıyı tanıyıp öğrenme sistemi de Windows 10 ile daha da gelişecek. Microsoft’un lansmanında, Cortana’dan özel hayata yönelik tavsiyeler ve öneriler istendi, asistan da seve seve yardımcı oldu.

Ek olarak Microsoft’un yeni tarayıcısı Spartan da Cortana’yı destekleyecek. Tarayıcı üzerinden Cortana’ya istediğinizi yaptırmakla birlikte, kendisinden içeriğe göre site önerisi de isteyebileceksiniz.

Windows 10 ile birlikte yeni Cortana’yı görecek olmak bizi cidden heyecanlandırdı. Microsoft’un yeni özellikleriyle birlikte üzerinde ciddi şekilde çalıştığını gösterdiği Cortana’yı bilgisayarda denemek gerçekten ilginç bir deneyim olacak.

Benzer yazılar