Ekim 16, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Yeni Moda Tavanlar

Yeni Moda Tavanlar

Yeni ve moda olan bir çok ürün arasına tavan dekorasyonları da girmiş bulunmaktadır. Dekor ve aydınlatma sistemleri olarak kullanılan yeni tür ürünler vardır. Bunlardan en çok kullanılan ve en çok satılan ürünler arasında gergi tavan denilen ürün muhteşem bir tasarım özgürlüğü sunmaktadır.

2019 Yeni moda tavanlar

Bu tasarımlar yapılırken istediğiniz gibi düşünebilir ve fikirlerinizi beyan edebilirsiniz. Bu işi yapan tasarımcılar sizlere çok uçuk dekorasyon çözümleri sunmaktadır.  Hem uygulama hemde kullanım açısında çok kolay olan bu tür dekorasyonlar gerçekten göz kamaştırmaktadır.

Yeni Moda Tavanlar

Gergi tavan uygulamaların da teknik çizimler ve grafiksel uygulamalara tasarım boyutunda bakmak ve sanatçı ile uygulamacı arasında ki mantıksal farklılıkları ortadan kaldıracak doğru yöntemleri belirlemek için bazı konulara netlik kazandırmak gerekiyor.

Öncelikle yeni başlayanlar için germe tavanın ne olduğunu kısaca özetlemekte fayda var. Gergin tavan 2019’un moda uygulaması olan, tavan, duvar gibi dikey veya yatak alanlarda özel bir kumaş üzerine baskı ile uygulanmış görselin özel profiller ile hayat bulmasıdır dersek sanırım doğru tanımlamayı yapmış oluruz.

Yeni Moda Tavanlar - gergi tavan

Gergi tavan uygulamasında uygulamanın yapılacağı mekanın fiziki durumu uygulamanın iyi bir şekilde yapılması açısından önemlidir. Genelde tasarımcılar uygulamanın yapılacak alanın fiziki şartları ve ebatları üzerinde durmadan tamamen hayal gücüne bağlı olarak ve uygulanacak alanın kullanımına yönelik beklentileri karşılayacak şekilde bir tasarım üzerinde durur. Burada tasarımcı bu beklentileri karşılayacak bir grafiksel çalışmayı ortaya koyar. Bunu yaparken kullanılan renkler tamamen uygulamanın yapılacağı alanın ve kullanım amacını ortaya koyacak renkler belirlenir.

Tasarımcının işi kolay demiyorum ama tasarım işlemi bittikten sonra uygulamanın kolayca yapılabileceğinin düşünülmesi germe tavan uygulamasını zora sokmaktadır. Bu kötü uygulanmış barisol tavanların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu yüzden germeli tavan uygulamasını yapacak olan teknik ekibin tasarımın uygulamasında ortaya çıkan mahzurları gördüğünde bunu doğru bir şekilde tasarımcıya aktarması önemlidir. Karşılıklı doğru iletişim ile germeli tavanın uygulama öncesi kusurları hızlıca ortadan kaldırılarak beklentileri karşılayacak bir tasarımın hayat bulması sağlanmış olacaktır.

Tasarımın teknik çizimleri tasarımcı ve teknik personel ile birlikte gözden geçirilmeli, mekanın ebatlarına ve uygulamanın yapılacağı bölümlerin fizi şartları tekrar gözden geçirilmelidir. Özellikle ışıklandırma, gölge yapacak unsurların, kör noktaların belirlenmesi ve bu noktalara fiziki müdahalede bulunmadan tasarım ile buralara derinlik kazandırarak barrisol tavanın uygulama kalitesini ve görsel zenginliğini en üst seviyeye çıkarmak mümkündür.

Son olarak streç tavan uygulamasında kullanılacak malzemelerin kaliteli olması çok önemlidir. Uygulamanın yapılacağı kumaşlar çeşitli kalitelerde üretilmektedir. Özellikle alman ürünlerinin kalitesi ile daha ucuz olduğu için tercih edilen kalitesiz ürünlerin özellikleri çok farklılık göstermektedir.  Bir sonra ki yazımızda gergi tavan uygulamasında malzeme seçiminde dikkat edilecek konulara bakacağız.

Benzer yazılar