Haziran 20, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Mide ağrınız varsa….

Mide ağrınız varsa….

Mide ağrınız varsa…

Mide ağrısı,gıdadan zehirlenme,çok yemek yeme,zor sindirme,ekşime ves.tüm bu miyde ile ilgili sorunlar bütün gün haliminiz perişan olmamızı sağlar.Bu sorundan dolayı çalışamaz hale geliriz.Ama bazı gıdalar vardır ki,midemiz agrısa bile,o gıdaları yemek zorundayız ki,sorun ortadan kalksın.Peki bu gıdalar nelerdir?

Mide ağrınız varsa…

  • Hafif gıdalar yemelisiniz.Ekmek,tost,muz,çok az yağlı pilav,haşlanmış patates,derisiz haşlanmış tavuk ve s. bu gibi gıdalar sindirim sistemini fazla zorlamaz.Mide asidini dengeler ve miyde ağrılarının şiddetlenmemesine yardımcı olur.Yemektee sonra sorun yaşamak istemiyorsanız yemeği çiyneyerek yavaş yavaş yiyin.Böyle yenilen yemek sindirim sistemine yardımcı olur.
  • Mide ağrısı ile birlikte ishal de varsa o zaman gün boyu kayb etdiğiniz suyu su içerek yerine koymalısınız.Eğer vücut kayb etdiği suyu dengeleyemezse miyde bulantıları şiddetlenebilir ve halsizlik olur.
  • Lifli gıdalar tüketin.Mide ağrısı kabızlıkla da ilgili oluşabilir.Bu yüzden sindirim sistemine yardımcı olabilecek lifli gıdalar yemek gerekir.Uzmanlar sindirim için gereken lifli gıdaları buğday kepeği,esmer pirinç,rafine tahıllar,kepekli ekmek,kuru erik,kuru kayısı,kuru incir olarak belirlediler.Kabızlık sorununuzu ortadan kaldırmak istiyorsanız bu lifli gıdaları tüketin.Aynı zamanda düzenli olarak koyu yeşil rengli sebze ve taze meyve yemek gerekir.
  • Az yağlı yemekler yiyin.Mide sorunlarınız varsa günde 3 öğün ağır yemek yememelisiniz .Bunun yerine 5 öğün küçük öğün tiketmelisiniz ve yemek yerken az yağlı yemekler tüketmelisiniz.
  • Yoğurt ve kefir yemeniz mide sorunları yaratmaz.Yoğurt ve kefir kalsüyum ve D vitaminleri ile zengindir ve sindirim sistemine yardımcı olan probiyotik üretir.Probiyotik ,mide ağrılarına yola açan enfeksiyonları,kronik mide iltihabını ,ishal rahatsızlıklarını  hafifletir.
  • Keten tohumu yemenizde fayda var.Yüksek oranda lif ve omega 3 asidi içeren keten tohumu kabızlığa iyi geldiği gibi midede yaranan şişlik ve miyde ağrılarını hafifletir.Keten tohumu öğütülerek yoğurtla karıştırıp salatalarda kullanılması daha uygundur.
  • Zencefil çayı tüketmeniz miyde sorunlarına iyi gelir.Sindirime iyi gelen zencefil çayı miyde asidi üretimini dengeler.Aşırı yemek yenildiğinde miydede oluşan ağrıları ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.Mideyi yatıştırmak için taze zencefil kökünden 2-3 dilim kesip kaynar suda 3-4 dakika kaynatın ve 10 dakika demlemeye bırakın.Mideniz iyileşene kadar günde 2-3 bardak içmelisiniz.

Note:Yemeklerinize dikkat etdiğiniz halde,rahatlatıcı ürünler kullandığınız halde mide sorunlarınız rahatlamıyorsa doktora görünmeniz şart.

Benzer yazılar