Şubat 24, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Romatizma

Romatizma

Romatizma

Romatizma her kesde olan tedavisi zor olan bir hastalıktır.Tedavi sonuçları bu hastalığı bir az etkiler ama sorunu tamamen ortadan kaldıramaz.Zamanla daha da şiddetlenmeye doğru giden romatizma,kronik bir rahatsızlıktır ve eklemlerde haraket kabiliyyetini de kısıtlamaya başlar.

Tedavi almakla beraber yiyeceğiniz yiyeceklere dikkat ederseniz,beslenmekle beraber ,aynı zamnada doğal tedavi yöntemleri de kazanmış olacaksınız.Ama her hangi bir besin kullanmadan önce doktorunuza danışmanız daha da iyi olur.

İşte size romatizmaya iyi gelen besinleri taktim ediyorum:nar özü,balık,keten tohumu,yumurta ve s.Doğal tedavi yöntemleri ile romatizmanızın en azında azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

  • Nar özü:Son bir kaç yılda hayvan üzerinde yapılan araştırmaya göre nar özünün kemik ve kıkırdaklarda oluşan iltihaplanmaya iyi geldiği malum olmuştur.Düzenli olarak nar suyu ve nar özü tüketirseniz romatizmanıza ,şişkinliklerin azalmasına yardımcı olacaktır.Tabi ki,nar özünün ve nar  suyunun daha nelere ve ne kısımda yardımcı olacağı konusunda araştırmalar devam etmekte.
  • Balık:Bol bol balık tüketmeye çalışın.Balığın ,özellikle de somon ,ton gibi soğuk su balıklarının bol miktarda omega içerdiği her kese malum.Omega 3 yağ asitleri  iltihaplı hastalıklara çok iyi gelmektedir.Haftada en az 3 öğün balık tüketen  insanlar doğal yollaromatizma ağrılarını azaltacak ve eklemlerde iltihap yayılmasını yavaşlatacaktır.
  • Keten Tohumu:Keten tohumu da balık gibi omega 3 şle zengin bir bitkidir.Ve aynı zamanda omega 6 yağ asidi ile besin lifi benzeri olan madde -‘lignan’ içermektedir.Günlük keten tohumu tüketmek eklem ağrılarını hafifletmekle beraber eklem sertleşmesini azaltmaktadır.NOTE:keten tohumun içerisinde bulunan lif ,bazı ilacların emilimini azaltabilir özelliğe sahip olduğu için ilaçla beraber keten tohumu kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla danışmakta yarar vardır.
  • Siyah kuş üzümü gamma-linolenik asit bakımından çok zengin bir gıdadır.Romatizmanıza iyi gelecektir.
  • Yumurta:sağlılı kemiğe sahip olmak isteyenlerin her gün bir tane yumurta tüketmeleri gerekir.Yumurtanın içerisinde eklem,doku ve kemikler için sülfür vardır.Aynı zamanda B vitamini ile zengin olan yumurta ,kas ve eklem dokusunun gelişmesinde katkıda bulunur.

Beslenmenize dikkat etmekle aynı zamanda gün içinde dikkat etmeniz gereken diğer konularda vardır.Bunlar aşağıdakılardır:

  • Beslenme ve egzersiz:Yukarıda dikkatinize sunduğumuz besinlerle beraber ,aynı zamanda haftada en az 5 gün 30 dakika olmakla egzersiz yaparsanız,eklemlerinizi çalıştırır,güçlendirir ve esnekleştirirsiniz.
  • Sıcak ve soğuk kompresler kullanın.Uzmanlar romatizma ağrılarına  ve eklem şişkinliklerine sıcak ve soğuk su kompreslerinin iyi geldiğini belirtiyor.15 dakikalık sıcak su eklem ağrılarını azaltır.

Benzer yazılar