Ağustos 23, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Kadınların özel günleri

Kadınların özel günleri

özel günlerKadınların özel günleri

Adet günleri aslında kadınların pek sevmedikleri ama yaşamak zorunda oldukları bir biyolojik gerçektir. Bu her kadında değişmekle beraber genel hatları ile yani hormonları doğru işleyen kadınlarda 28 günde bir olur. Yani böylelikle kadının âdeti her ay 2 ya da 3 gün öne gelerek her zaman farklı tarihlerde gerçekleşir.

Kadınların özel günleri kaç gün sürer?

Daha sonra ise kadınlara adet ortalama 6 ya da 7 gün sürerek yavaş yavaş biter. En fazla kanamanın olduğu günler genellikle 1,2 ve 3 günlerdir. Diğer günlerde kanama azalır ve tamamen biterek kadın gusül abdesti alıp temizlenir. Bu süre zarfında hafif bel ağrılarınız ve fazla kanama ya da daha az kanamalı günler geçirebilirsiniz. Sürekli olması durumunda bir doktora görünmeniz gerektiği gibi, ara sıra yaşanması durumunda oldukça doğal karşılanır. Bu sebeple telaş etmeden adet gününüzü bitmesini bekleyebilirsiniz. Bitişi ile birlikte sorunlarda ortadan kalkacaktır adet günleri ve süresi kişiye göre değişebilir. Genetik olarak da algılanabilir.

Özel günlerde bazı değişiklikler olur:

  •  Özel günlerde kadınların vücudundaki östrojen artışı – özellikle yumurtlama döneminde – görme ve koklama duyusunu daha da keskinleştiriyor, önsezi kuvvetleniyor ve yaşamın sunmak istediklerine karşı bu dönemde algı çok daha açık oluyor.
  • Özel günlerde kadınların metabolizması diğer dönemlere kıyasla çok daha hızlı çalışıyor; bu dönemde vücut toksinlerin bir bölümünü dışarı attığı için kilo vermek daha kolay oluyor.
  • Özel günlerde artan östrojen hormonu kadınların cildinin daha parlak ve saçlarının daha yumuşak olmasını sağlıyor.
  •  Özel günlerde kadınların birlikte yaşadığı, çalıştığı veya eğlendiği arkadaşlarıyla vücudutları da zamanla uyum sağlıyor, regl periyotları birbirine yaklaşıyor, aralarında daha derin bir anlayış ve sağlam duygusal bağlar oluşabiliyor.

Kızlar genellikle ilk ne zaman adet görürler?

Bir genç kızın ilk olduğu yaş ortalama olarak 12’dir ancak bu her kızın bu yaşta adet göreceği anlamına gelmez. Genç kızların ilk adeti 8-15 yaşlar arasında görülmektedir. Çoğunlukla ilk adet göğüslerin büyümeye başlamasından 2 sene sonra görülür. Bir genç kız 15 yaşına ya da göğüslerinin büyümeye başlamasından 2-3 sene sonrasına kadar adet görmemişse, bir doktora görünmelidir.

Özel günlerde kadınlar ilgi görmeye, şaşırtılmaya, ufak sürprizler ve armağanlara daha açık oluyorlar; çevresindekilere ise bu dönemde nazları daha fazla geçiyor. Bu dönem bitene kadar fazlasıyla hassas olan hanımlara karşı duyarlı davranmak gerekir.

Benzer yazılar