Ekim 16, 2019

Sağlık, Yaşam, Tarz, Kadın, Astroloji, Moda, Trendler, Aşk, Cinsellik, Mutluluk, Kadınlar,

Mısır ve Mısırın faydaları

Mısır ve Mısırın faydaları

Mısır ve Mısırın faydaları

Mısır bitkisi ,Meksika ve Orta Amerika’da olan bitkidir.Bir sebze olarak bilinse de aslında tahıl ürünüdür.Bu bitki,iki metreye kadar uzayabilen saplarda yetişir.Bitkinin koşanında ipeksi ipler bulunur.Mısırın tanelerinde yağ bulunmaktadır ki,bu yağı da üreterek tüketilmektedir.Kalsiyum ve demir içerir.Bunlarla beraber bu bitkinin içinde magneziyum,B6 ,B12 vitaminleri ile zengindir.

Mısırın faydaları:

Mısır tatı ile her kes tarafından sevilir ve oldukca çok tüketilen bir tahıldır.Mısırın faydaları oldukca zengindir:

  • Sindirim sistemi için oldukca faydalıdır.Mısır hem çözünür lif ,hem de diyet lifi ile zengindir.Bu özelliklerle vücutta kolesterol emilimine yardımcı olur bagırsak sendromu ve ishal gibi hastalıkları önler.
  • Anemiyi önler:Anemi hastalığının yaranmasının sebebi B 12 ve folik asitlerinin miktarının yetersiz olmasıdır.Mısır ise kanda olan bu önemli vitaminlerin dengelenmesini sağlar ve böylece anemiyi önler.
  • Enerjiyi artırır.Mısır içerdiği karbohidratlar sayesinde  kısa ve uzun vadeli enerjiye sahiptir.Bu özellik aynı zamanda beyin ve sinir sisteminin sağlığını korumak amaçlı da öok önemlidir.Mısır ortalama 29 gr karbohidrat içermektedir.Mısır bitkisini kaybetdiğiniz enerjiyi geri getirmesi için çalışmadan veya antremandan 1-2 saat tüketilmesi gerekir.
  • Mısır LDL kolesterol düşürür.Kolesterol sorunu olan kişilerin mısır tüketmesi,onlarda bu sorunun ortadan kalkmasına neden oluyor.Kolesterol fazlalığı kalp hastalığına neden olduğu için oldukca zararlıdır.Mısır tüketmek ise kalp hastalıklarında uzak olacağınız anlamına geliyor.
  • Mısır kolay kilo vermeye yardımcı olur.Mısır kilo sorunu olan kişiler için de oldukca faydalıdır.1 bardak mısır tanesinde nerdeyse 130 kalori vardır.Mısır tüketildiğinde uzun süre insanda tokluk hissi yaratır ve aynı zamanda bağırsağın haraketinin canlanmasına neden olur.Bu da kolay kilo vermeye yardımcı olur.
  • Diyabet ve Hipertasiyonu önler:Mısır diyabet ve hipertansiyonu olan kişiler için oldukca faydalıdır.İçerdiği B vitamini,protein ve karbohidratlar sayesinde böbreküstü beslerin çalışmasını destekler ve aynı zamanda stresi önler.
  • Mısır göz sağlığını korur.Mısır taneleri görüş merkezinde oluşan makula dejenerasyonu,yani görme bozukluğu riskini azalta bilecek karotenoidler denilen madde ile zengindir.aynı zamanda A vitamini içermektedir.Bu da göz sağlığını korur.
  • Kanserden korur.Yapılan araştırmalar sonucu mısırın etkili olan antioksidantlarla zengin olduğu bilinmiştir ki,bu da göğüs ve karaciğer kanserini oluşturan unsurları ortadan kaldırabilen özelliğe sahiptir.
  • Alzeheimer hastalığını önler:Mısır beyin ve sinir sağlığı için olduca faydalıdır.O yaşlılıkla ilgili ortaya çıkabilecek beyin hastalıklarını azaltabilecek güce sahiptir.

 

Benzer yazılar